Koszt dostawy według kodu pocztowego

Koszt dostawy według kodu pocztowego

05.02.2016 60856

Koszt dostawy według kodu pocztowego dla Opencart to prosty, ale użyteczny moduł pozwalający ustalić koszt wysyłki na podstawie kodu pocztowego. W procesie zamówienia wyświetla opcję wysyłki ze zdjęciem i regulaminem lub samą nazwę.

W każdym kraju są różne stawki wysyłkowe zależne od wielu czynników. Czasami można podzielić kraj na regiony np. województwa, może to się sprawdzać, ale nie wszędzie.

Dla przykładu w Wielkiej Brytanii podział jest o tyle trudniejszy, że przesyłki są dzielone na strefy. Wyobraźcie sobie, że jedna część waszego kraju jest na osobnej wyspie. Dodatkowo Zjednoczone Królestwo ma też Szkocję lub Walię i koszt wysyłki jest różny w zależności od strefy. 

O ile nie ma problemu z prostym listem, to jeśli dostarczasz meble do tych regionów, koszt wysyłki będzie się różnił i to czasami bardzo. Tłumaczenie klientowi za każdym razem, że mieszka w strefie "extra" nie będzie w dobrym zwyczaju. Poza tym klient lubi wiedzieć jaki jest łączny koszt i zapewne upomni się o swoje prawa.

Najlepszym wyjściem jest oszacowanie takiej wysyłki po kodzie pocztowym. Problem natychmiast znika. Wystarczy do każdego kodu pocztowego przypisać wartość. Klient podczas tworzenia zamówienia podaje kod jako wymagany i dzięki temu unikniesz nieporozumień.

Dlatego stworzyłem specjalny moduł doceniony przez moich klientów. W szczególności są to klienci, którzy dostarczają przesyłki dużych gabaretów. Tego typu przesyłki są najbardziej kosztowe.Moduł  Koszt dostawy według kodu pocztowego bazuje na kodach pocztowych. Jak wiemy kody pocztowe różnią w każdym kraju. Polski kod pocztowy zawiera cyfry np. 64-100, a angielskie cyfry i litery np. BH1 6JD. Moduł jest na tyle uniwersalny, na ile udało mi się go dostosować do tych właśnie kodów.

Diabeł tkwi w szcegółach

Najważniejsze w module są dwa pola. Pierwsze pole pozwala nam na wprowadzenie listy kodów pocztowych oraz przypisanie każdemu odpowiedniej wartości w postaci:

64-100:20, ( kod_pocztowy:cena )

60-200:30

Co oznacza, że kupujący, który oczekuje na dostawę z kodu 64-100 zapłaci 20zł a 60-200 zapłaci 30zł.

Prawda, że wygodne? 

Zarządanie kodem

Oczywiście jak wcześniej wspomniałem w każdym kraju kod pocztowy jest inny. Do tego służy kolejne pole. Ogranicza ono kod do wybranej ilości znaków.

Jak to działa? Kody powstały, aby ułatwić podział na strefy oraz na regiony. A więc nawet częściowy kod powie nam do jakiego regionu odbiorca jest przypisany.

Idąc tym tropem możemy odciąć od kodu wybraną część i posłużyć się tą częścią jako identyfikatorem regionu. Dla przykładu:

64-100 odcinając -100 i tak wiemy,  że jest to Leszno lub okolice.

Do tego właśnie służy pole ograniczenia ilości znaków do kodu. Jeśli wstawimy tam 2 to tylko pierwsze dwa znaki będą brane pod uwagę jako identyfikator - nie ma znaczenia czy są to cyfry, czy litery. Dzięki temu moduł jest na tyle uniwersalny, że można go zastosować do dowolnego kraju na świecie.

Więcej opcji

Dodatkowo w module istnieje możliwość dodania mapy danego kraju oraz linku do strony z dodatkowymi informacjami o przesyłkach. Nie opuszczając procesu zamówienia klient dostaje pełen obraz kosztów wysyłki. Najprościej mówiąc nie ma do czego się przyczepić i nie może powiedzieć, że nie znał pełnych kosztów wysyłki.

Wideo

Poniżej znajduje się wideo prezentujące jak działa moduł  Koszt dostawy według kodu pocztowego w praktyce.


Jeśli masz jakieś pytania lub propozycje rozwoju tego modułu dla OpenCart pisz śmiało pod tym artykułem. Wersja dla OpenCart 3 jest w przygotowaniu.