Moduły SEO OpenCart, które musisz mieć

Moduły SEO OpenCart, które musisz mieć

09.11.2019 13728

Każdy dziś czytał lub słyszał magiczne słowo SEO. Dla tych co nie słyszeli a szukają informacji na ten temat wyjaśnię tak w miarę szybko.

SEO to skrót z angielskiego Search Engine Optimization co oznacza optymalizację strony/sklepu pod kątem wyszukiwarek typu Google, Bing czy DuckDuckGo, który osobiście polecam.

Chodzi o to aby pomóc wyszukiwarkom poprawnie zweryfikować i skatalogować twój sklep. Oczywiście takie dogadzanie wyszukiwarkom ma odbić się na pozycji twojego sklepu w wynikach wyszukiwania.

Poniżej przedstawiam kilka modułów, które musisz mieć w swoim sklepie. Dzięki nim poprawisz swoją pozycję oraz ściągniesz do swojego sklepu więcej klientów.


Dane strukturalne

Moduł Dane strukturalne to jeden z tych modułów, które powinieneś mieć w sklepie bezwględnie jeśli chcesz zaistnieć w Google lub innej wyszukiwarce.

Moduł ten jest niezależny od szablonu, który posiadasz choć mogą wystąpić wyjątki, z którymi się nie spotkaliśmy jak do tej pory.

Wyświetla on na kilku stronach dane dotyczące produktów dla robotów internetowych. Dane te są w formacie JSON zgodnie ze standardem Schema.org.

Dane strukturalne zawierają nazwę produktu, opis, cenę a nawet opinie oraz ocenę. Wszystkie te dane mają za zadanie zidentyfikować daną stronę, podstronę.

Oczywiście nie tylko informacje o produkcie znajdują się w danych strukturalnych. Roboty otrzymają też ważne informacje o twojej firmie oraz lokalizacji geograficznej.

Dzięki takiej identyfikacji Google ( i nie tylko ) może bardziej trafnie wyświetlać informacje w swoich wynikach. Jeśli robot uzna twój sklep dla produktywny i wartościowy to znajdziesz się na wysokich pozycjach.

Mam nadzieję, że już niebawem staniesz się właścicielem tego modułu bo jest on super ważny dla przyszłości twojego sklepu.


SEO przekierowanie adresów URL

Jednym z kluczy do sukcesu jest zarządzanie linkami w sklepie. Brak wiedzy, że jeden z produktów się nie wczytuje może być kluczowy dla sprzedaży.  Jeśli nie wiesz co się dzieje w twoim sklepie to tracisz klientów.

SEO przekierowanie adresów to moduł do efektywnego zarządzania linkami oraz informacji czego klienci szukają oraz czego nie mogą wyświetlić. Dzięki temu modułowi dowiesz się też, że osoby które się nudzą chcą wykraść twoje pliki z serwera lub włamać się do twojego sklepu. Prawda, że interesujące? 

Każdy bez większej wiedzy w zagadnieniu SEO może zarządzać tym modułem. Wiedza jaką uzyskach dzięki temu, że moduł zbierze błędne linki dla ciebie bezcenna.

Zastosowanie 

 • błędne linki prowadzące do twojego sklepu
 • próby włamania 
 • włamywaczy wyślij na inny adres np. do Google
 • zmienił się adres URL produktu łatwo przekierujesz na nowy
 • wyprzedałeś cały zapas produktu nie trać ruchu przekieruj go na inny produkt
 • zobaczysz, które linki nie działają i możesz stworzyć nowe
 • oraz wiele innych zastosowań

Dlaczego jest taki ważny w zagadnieniu SEO?

Bez wiedzy programistycznej możesz przekierować stary link na nowy. Jeśli produkt nie jest już dostępny w sklepie możesz przekierować ruch ona inny podobny nie tracąc przy tym klienta, który w takim przypadku trafić na stronię 404 ( strona nie istnieje ) i może opuścić sklep. Łatwo poinformujesz Google o zmianie adresu oraz czy jest to zmiana tymczasowa czy trwała.Rebel FAQ

Męczy Cię odpowiadanie ona te same pytania? Chcesz zaoszczędzić czas i zająć się produktywną pracą? Jeśli tak, to moduł FAQ jest idealny dla Ciebie!

Możesz stworzyć wykaz pytań i odpowiedzi kilkoma kliknięciami. Moduł FAQ stworzy dla Ciebie listę pytań w formie listy. Klienci będą mogli zapoznać się z tą listą oraz zaspokoić ciekawość. W ten sposób oszczędzasz nie tylko swój czas ale i czas swoich klientów.  Umieszczając link do FAQ w widocznym punkcie sklepu poprawiasz relacji z klientem oraz z Google.

Moduł wspiera Dane strukturalne - czyli dla robotów internetowych przygotowany jest specjalny kod, który pozwoli im zrozumieć co właściwie przeglądają oraz sklasyfikować tą część jako FAQ.

Jeśli odrobisz swoją pracę poprawnie to Google nie tylko doda twoje pytania w swoim wykazie co jeszcze bardziej wpłynie na oglądalność twojego sklepu.


Rebel Blog

Wiem, że wielu powie po co mi blog, nie jestem blogerem. Jeśli jednak chcesz aby twoja pozycja w Google podskoczyła czas stać się blogerem swojego sklepu.

Kto inny jak nie ty zna swoje produkty najlepiej? Pisząc jeden artykuł tygodniowo nie stracisz wiele czasu a możesz zyskać bardzo dużo.


Rebel blog pozwala na proste tworzenie artykułów w twoim OpenCart. Możesz je katalogować w kategoriach. Każdy artykuł oraz kategoria posiada unikalny prosty adres URL np. 

https://opencart.com.pl/nasze-moduly-sa-bezpieczne

https://opencart.com.pl/blog-kategoria-bezpieczenstwo


Google lubi proste adresy URL ale uwielbia też coś jeszcze. Tak samo jak moduł opisywany wyżej Rebel Blog posiada Dane strukturalne.

Jeśli się postarasz to twoje artykuły będą specjalnie zaprezentowane w wynikach Google.

Rebel Blog posiada wiele ciekawych funkcjonalności tj. tagi, wyszukiwarkę, wygodny edytor do pisania tekstów, komentarze itd.

Nowoczesny design jest też dużym plusem, który działa idealnie na urządzeniach mobilnych.

Blog posiada funkcję Lazy Images co oznacza, że wczytuję zdjęcia z bloga sekwencyjnie co przyspiesza działanie bloga i wpływa na pozycjonowanie.


Google Merchant

To moduł dedykowany dla klientów, którzy chcą płacić za reklamę w Google. Ten moduł nie jest dedykowany dla reklam Adwords.

Jego zadaniem jest wysłanie produktów do Google celem wyświetlenia ich w Google Zakupy lub Google Shopping.

Wystarczy podać odpowiedni link w Google Merchant oraz wybrać kategorie, z których będą wysłanie produkty i gotowe.

Wymagane jest też połączenie konta Merchant z kontem płatnika Google Adwords.

Moduł jest praktycznie w pełni automatyczny, co oznacza, że nie trzeba do niego zaglądać chyba, że chcemy dodać lub skasować wybraną kategorię z publikacji.

Kolejną dużą zaletą tego modułu jest to, że nie musisz płacić abonamentu miesięcznego. Tak długo jak będziesz mieć dostępne środki na koncie Google twoje produkty będą pokazywać się Google.


Google Sitemap PRO

Trochę wiedzy podstawowej. Możesz poinformować Google i nie tylko o pełnym wykazie produktów, kategorii itd dostępnych w sklepie. Taka funkcjonalność nazywa się sitemap

Jest to mapa sklepu w formacie XML. Posiadając ten moduł nie musisz generować tej mapy bo moduł wykona to za Ciebie w trybie online.

Jedyne co musisz zrobić to skopiować adres podany w module i wkleić go w odpowiednie pole w panelu Google Webmaster.

Od tej chwili Google będzie posiadał zawsze aktualne dane o dodanych lub skasowanych produktach, kategoriach a nawet producentach.

Goole otrzymuję wykaz:

 • produktów
 • kategorii
 • producentów
 • stron informacyjnych

Kolejną zaletą tego modułu jest to, że nie obciąża on pracy sklepu i może współpracować z dużymi sklepami posiadającymi tysiące produktów. 

Wszystkie dane publikowanie do pliku XML są w czasie rzeczywistym więc jest to moduł typu Instaluj i zapomnij. 

Dodatkowo jak wymieniłem wyżej szeroka gama danych jest współdzielona z wyszukiwarkami bo nie tylko Google istnieje :)


Rebel SEO adresy

... opis w przygotowaniu