OpenCart 3 BETA

OpenCart 3 BETA

22.06.2017 1112

OpenCart 3 to kontynuacja wersji 2.3. Oczywiście jest też wzbogacona o wiele nowych funkcjonalności oraz nowy system szablonu TWIG pozbawiony klasycznego PHP w kodzie. Przyznam, że długo wcześniej miałem już dostęp do tej wersji i sądziłem, że po opublikowaniu będzie ona bardziej stablina, ale się myliłem.

Dostęp do oficjalnego sklepu

Dodano możliwość pobierania lub zakupu dodatków z oficjalnego marketu dodatków z poziomu sklepu. Nie sądzę, aby takie rozwiązanie jeszcze przez długi czas było użyteczne. Aby skorzystać z tej funkcji trzeba najpierw sparować sklep ze swoim kontem na Opencart.com. Uważam, że było by lepiej gdyby zainwestowano ten czas na stworzenie instalera/deinstalera dodatków. Na chwilę obecną po instalacji trzeba się nieźle naszukać jeśli chcemy coś trwale odinstalować ze sklepu.

Edytor szablonu

Idąc wzorem innych platform - jak Worldpress - dostajemy możliwość edycji szablonu z poziomu sklepu. Może to być wygodne, ale i niebezpieczne w niepowołanych rękach. Nie sądzę, aby to był dobry pomysł, ale wyjdzie w praktyce. Jeśli spojrzeć na doświadczenia wcześniej wymionionej platformy, nie wyszło to na dobre. Już dziś niezabezpieczone sklepy mają problem z dziurami, bo niedoświadczeni programiści zostawiają ich na potęgę. Dając im narzędzie tego typu dajemy im "prezent gwiazdkowy" :)

Zarządzanie tłumaczeniami

Ten system może być jednym z najbardziej pozytywnych rozszerzeń tej wersji. Pozwoli on na samodzielną pracę z tłumaczeniem lub jego poprawę z poziomu sklepu. Zobaczymy jak to się rozwinie w przyszłości.

Podsumowanie

Na chwilę obecną wersja ta powinna zaciekawić głównie programistów. Nie powinno się jej stosować w sklepie produkcyjnym. Zafundowano nam wiele zmian takich jak wprowadzenie .twig zamiast .tpl. Oczywiścnie nie obyło się zmian w sesjach, zasadą działania modułów itd. W wiekszości sytuacji uaktualnienie dodatku wymaga poprawy co najmniej 70-80% kodu. Moim zdaniem można było poświęcić ten czas na stworzenie bardziej czytelnego procesu zamówienia lub zainwestować czas na stworzenie poprawnego instalera dodatków.

Najbardziej oczekiwanym uaktualnieniem jaki można by zrobić to profesjonalny system aktualizacji sklepu. Na tej linii nic się nie zmieniło. Ta część jest jak zwykle zaniedbana i to też najsłabsze ogniwo OpenCart w mojej ocenie.

Pobierz wersję OpenCart 3